Reneszánszát éli az iráni pop
Újra virágzik a perzsa ország popkultúrája - mondják az irániak -, amelyet a harminc évvel ezelőtti iszlamista forradalom gyökerestül akart kiirtani.
Számos olyan énekes ismert Iránban, aki mostanában adott ki új lemezt, annak ellenére, hogy Teherán minden eszközt bevet a számára nemkívánatosnak tartott előadóművészek ellehetetlenítésére. Nem kevesen vannak azok, akik úgy gondolják, hogy művészi szabadságukat kell feláldozni a kizárólag az iráni hatóságok által adható engedély megszerzése érdekében.
Bármilyen zenei anyag megjelentetéséhez a Kulturális Minisztérium és Iszlám Vezetésének jóváhagyása szükségeltetik, hivatalosan három év kell ahhoz, hogy egy lemez engedélyt kapjon. A reformer Khatami alatt némileg liberalizálták a popkultúrát, de Mahmúd Ahmadenizsád elnök hivatalba lépésével konzervatív fordulatot vett az iráni zene hivatalos megítélése; csak egy szűk kisebbség élvezhette a nagyobb szabadságot, a többség az addig élvezett jogait is elvesztette.
Sokan vannak Iránban, akik úgy gondolják, hogy a perzsa ország által kitermelt előadók akár a nyugatiakkal is felvehetik a versenyt. Az 1979-ben elüldözött, s jórészt az Egyesült Államokba telepedett énekesek mellett megjelentek az underground bandák is, amelyek kávézókban mondanak kíméletlen értékítéletet az iráni társadalmi élet felett.
A bejegyzés trackback címe:
https://kozelkelet.blog.hu/api/trackback/id/tr643221628
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.